-
31 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Австрийски лекари : Носенето на маски на открито е пълна глупост
20 Април 2020 | 12:28
/КРОСС/ Във всички градове в Австрия е в сила задължителното носене на маска за всички, които са навън. Дали ще се разхождате, карате колело, бягате в парка, отивате до магазина или сте самотен пешеходец, маската задължително трябва да бъде поставена на лицето. Това решение на правителството предизвика гневната реакция на д-р Маркус Франц - общопракиткуващ лекар във Виена, който го определи като „маскарад" и „глупост".
Той сподели, че се ядосва, когато вижда, че маските се ползват неправилно. „Предпазните маски трябва да се носят в случаи, когато има нужда от тях", категоричен е лекарят. Тя би била от полза, когато пазарувате в супермаркета или в някой от наскоро отворените отново магазини, дори ако се возите в такси или в обществения транспорт.
В тези случаи носенето на маска би имало смисъл, но само ако е поставена правилно, смята д-р Франц, цитиран от БГНЕС. Ген. Мутафчийски обясни защо здрави хора трябва да носят маски
Според него е изключително гротескно, когато велосипедист кара колелото си с маска и я сваля за да си поеме въздух, докато чака на червено на някое кръстовище заедно с още няколко хора с колелета. Изданието посочва, че правителството на страната все още не е провело разяснителна кампания относно правилното поставяне и ползване на предпазните маски. Това предизвиква множество въпроси от страна на гражданите, които ежедневно заливат редакцията с въпроси, свързани с правилния начин за поставянето на маска, смисъла тя да бъде носена и предпазва ли изобщо от зараза.