• 16 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8354
  •  GBP / BGN 2.2901
  •  CHF / BGN 2.0111
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 26°C

Туризмът в Европа ще се върне на нормалното си ниво към 2024 г.

Туризмът в Европа ще се върне на нормалното си ниво към 2024 г.

/КРОСС/ Най-кошмарната година за туризма още не е приключила, а прогнозите след срива от първите 8 месеца са, че в Европа в тази индустрия чждестранните гости ще се завърнат на нивото от 2019 г. някъде през 2023-2024 г. За вътрешни туризъм новините са малко по-добри - възстановяване на докризисното равнище през 2022 г., пътуванията на близко разстояние - през 2023 г., а до далечни дестинации - през 2025 г.

От януари до август (в сравнение с предходната година) в ЕС е имало 68% по-малко чуждестранни гости, а за цялата 2020 г. се очаква свиването да е 60%.

Но тази прогноза на Европейската туристическа комисия (ETC) е направена, преди всички страни в района да се окажат неприятно изненадани от скоростта и мащабите, с които пристигна новата вълна на пандемията. Заради нея отново са въведени национални блокади, не работят заведения, забележителности, музеи и театри.

Според Международната асоциация на авиопревозвачите (IATA) хората еднакво се страхуват да пътуват заради страха от заразяване по време на полет и заради голямата несигурност дали изобщо ще има полети и какъв ще е режимът там, където пристигнат.

В ЕТС членуват както министерства на туризма (България), така е национални асоциации или бордове по туризъм. В представения по-рано този месец доклад "Европейският туризъм - тенденции и перспективи" се посочва, че за осемте месеца българският туристически сектор е отчел 62.5% по-малко гости от чужбина и това далеч не е най-лошият резултат. Особено тежко са ударени страни като Кипър (-85%), Черна гора (-84%), Румъния (-80%), Турция (-77%), Португалия и Сърбия (по -74%), Малта и Исландия (по -71%).

Търсенето на полети в Европа през август е било със 73% (на годишна база), което все пак е по-добре от юли (-81.3%) и юни (-94%). Важно е обаче колко пълни са били самолетите - през август са били заети средно 63.5% от местата в тях, като при международните полети този показател е бил средно 48.7%.

Данните на IATA не показват ентусиазъм у пътуващите да потеглят веднага след като се види, че идва краят на пандемията. Над половината анкетирани от асоциацията са казали, че планират пътуване в раките на 3 месеца след като затихне пандемията. Но рискът да се окажат принудени да стоят в самоизолация след пристигането отблъсква цели 83% от това да си купят билети.

Едуардо Сантандер, изпълнителен директор на ЕТС, заяви, че сътрудничеството и солидарността са ключови за възстановяването и засилването на европейския туризъм. Той допълни, че е много важно да се възстанови доверието на пътуващите и да се защитят милиони работни места, фирми и предприятия в риск, за да оцелеят в икономическия срив. В сектора в ЕС работят над 22 милиона души и той създава почти 10% от БВП на съюза, допълва Сантандер.

В анализа на ЕТС се напомня, че при продължаваща рецесия и несигурност ще е особено трудно да се върне към нормално състояние туризмът в страни, които са зависими от ранни записвания, каквато е Турция например.

Ще трябват и много пари - оценка на Европейската комисия от май 2020 г. посочва, че завръщането към нивата от 2019 г. ще изисква поне 161 млрд. евро инвестиции. Половин година по-късно тази сума, изглежда, не е актуална.

Спад на чуждестранните туристи за първите 8 месеца с данни за брой гостуващи и колко нощувки са имали (по втория показател няма данни за България).

"Приключено е с времената, когато растежът беше единственият индикатор за успех на туристическия сектор. Днес всяка стратегия трябва да бъде съпроводена с устойчив преход към екологичните и цифровите реалности", казва още Едуардо Сантандер.

В доклада на ЕТС се обръща внимание и на растящия интерес към пътувания в селските райони и крайбрежните зони като вид избягване на претъпканите градове, в които трудно се поддържа дистанция от останалите хора. Това донякъде може да облекчи местата, страдащи от свръхтуризъм, както и популярни курорти и места, задъхващи се от голямо търсене. При добри политики този процес може да разпространи по-широко из територията на държавите икономическите ползи от туризма.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.