• 02 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8248
  •  GBP / BGN 2.2881
  •  CHF / BGN 1.9984
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

Унищожаването на местообитанията на животните води до по-смъртоносни пандемии

Унищожаването на местообитанията на животните води до по-смъртоносни пандемии
В момента милиони животински и растителни видове са изправени пред изчезване

/КРОСС/ Изменението на климата е една от причините да има ръст на огнищата на болести в целия свят. Учени предупреждават, че със сегашните темпове, с които се влошава състоянието на околната среда и загубата биологичното разнообразие, ще доведат до по-смъртоносни пандемии от коронавируса.

Общият брой на епидемиите от болести се удвоява повече от всяко десетилетие след 80-те години на миналия век. На повече от две трети от болестите произходът им е от животните, а повечето от тях са предавани директно от дивата природа към хората.

Унищожаването на местообитанията, като обезлесяването и развитието на селското стопанство в дивата природа, принуждава дивите животни да са по-близо до хората, което допринася за разпространението на новите щамове да "процъфтяват", информира CNBC.

"Когато изсичате дърветата и премахвате гората, вие премахвате и естествения хабитат на някои видове. Но тези видове не просто изчезват. С вашата къща, която строите близо до дивата природа, вие привличате насекоми или прилепи, които лесно могат да си намерят убежище в нея", каза изследователят по инфекциозни болести от университета в Монпелие във Франция Роджър Фрутос.

Според учените пандемията от Ковид-19 е най-новият пример как разрушаването на местообитанията на дивата природа е свързано с разпространението на инфекциозни заболявания. Изследванията до този момент сочат, че Ковид-19 вероятно е дошъл от прилеп.

"Прилепите са по-малко склонни да предават вируси на хората, когато се намират в естествените си местообитания, но унищожаването на хабитата им е повишило контакта им с хора и следователно шансовете за предаване на вируси са по-големи. В момента процентът на вируси, предавани от прилеп, е най-висок", добави ученият.

Според някои изследователи има вероятност повече от 3000 щама на коронавируса да съществуват при прилепите, които могат да се предадат на хората.

"Когато изграждате дома си в гората, вие унищожавате местообитанията на дивата природа и хабитатът на животните става все по-малък", според епидемиолога от Калифорнилийски университет Тиера Смайли.

Едва 15% от горите в света, които са изключително важни за биоразнообразието, са непокътнати. Другите са унищожени заради дърводобив, пожари и разширяване на селското стопанство. В момента милиони животински и растителни видове са изправени пред изчезване заради унищожаване на местообитанията.

Южна Америка е една от най-застрашените зони от разпространение на инфекциозни заболявания заради унищожаването на тропическите гори на Амазонка, което ще доведе до пожари и разпространението на Ковид-19 в региона, според изследователите.

"Опазването на местообитанията за животните и опазването на нашия свят е жизнено важно. Това е важно за нашето здраве", добави Смайли.

Директорът на Института по човешки инфекции и имунитет към университета в Тексас в Галвестън - Скот Уивър, заяви, че обезлесяването ще увеличи риска от много други вируси, пренасяни от комари, в райони като Латинска Америка и Югоизточна Азия.

По-бедните държави ще страдат най-много от болести, причинени от изменението на климата, тъй като по-високите температури ще увеличат разпространението на вируси.

Например, западнонилската треска е болест, пренасяна от комари. Тя се размножава много по-бързо в по-горещия климат. Изследователите смятат, че глобалното затопляне позволява на вируса да се разпространи по-ефективно при дивите птици, които след това заразяват хората.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Поредният Ковид е поредното,а може би и последното предупреждение на природата към човека. Когато човекът е опасен за нея,тя ще го унищожи,защото тя го е създала.

17.05.2020 06:58:35

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.