• 20 Юни 2025 |
  •  USD / BGN 1.7040
  •  GBP / BGN 2.2899
  •  CHF / BGN 2.0831
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Доц. д-р Маню Моравенов: Българите отдавна са свикнали да използват еврото като еталон

Доц. д-р Маню Моравенов: Българите отдавна са свикнали да използват еврото като еталон

/КРОСС/ Българите отдавна са свикнали да използват еврото като еталон, но все още масово предпочитат да държат парите си в банкови депозити или „в буркани". Това каза изпълнителният директор на Българската фондова борса доц. д-р Маню Моравенов в предаването „Събуди се" по Нова телевизия.

Той разясни алтернативните начини за инвестиране и даде прогноза за икономическата среда след влизането в еврозоната.

Макар официално левът все още да е национална валута, еврото отдавна е навлязло в икономическото мислене на българите, смята Моравенов.

„Българският народ отдавна е свикнал да приема еврото за нормален бенчмарк. Тези, които са на по-голяма възраст, си спомнят, че преди това германската марка беше нещо подобно. Пазарът на недвижими имоти от самото му създаване в новата демокрация първоначално беше обвързан с марката, а от много години се котира в евро", заяви той.

Една от най-дискутираните теми е бъдещето на имотния пазар. Според Моравенов хипотезите за срив или за продължаващ ръст зависят от няколко ключови фактора.

„Ключовото нещо е дали се очаква нарастване на доходите на населението, дали банките ще вдигат лихвените проценти по кредитите съществено и дали в големите градове ще продължават да прииждат нови хора. Ако тези условия са налице, няма как жилищният пазар да е в криза", обясни изпълнителният директор на БФБ.

Той подчерта, че за момента няма очаквания за икономическа криза, а прогнозите са за растеж.

Въпреки традиционния консерватизъм на българите, които основно пестят в банкови депозити или държат пари в брой, съществуват и други достъпни алтернативи с по-висока доходност, подчерта експертът.

Акции на компании: „На около 30 компании на Българската фондова борса дивидентната доходност е от порядъка на 6-7% годишно", посочи Моравенов.

Облигациите представляват по-консервативна инвестиция, подобна на банков влог. „Ако инвестирате в облигационни емисии, това е подобно на това да си дадете парите на влог, за да получавате лихва. Лихвата по облигационните емисии на БФБ варира от порядъка на 5% до 10% годишно", обясни той.

Златото е сигурно убежище за парите по време на криза, но в дългосрочен план доходността му отстъпва на тази от акции и имоти. Освен това то носи разходи за съхранение и транзакции.

Според Моравенов рискът от пълна загуба на парите при инвестиция във финансови инструменти е „абсолютно минимален", стига решението да е добре информирано. Той посъветва хората без специфични познания да се консултират с брокер или банкер.

Като доказателство за потенциала на българския капиталов пазар, Моравенов съобщи добра новина: „Има потенциал за още поне няколко еднорога (компании с пазарна оценка над 1 млрд. долара). Една от тях е реализирала доходност за своите инвеститори от порядъка на няколко хиляди процента само за няколко години".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.