• 15 Юли 2025 |
  •  USD / BGN 1.6767
  •  GBP / BGN 2.2535
  •  CHF / BGN 2.1033
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Илиян Манивелов, старши спасител: Препоръчваме на плажуващите да не влизат рязко в морето

Илиян Манивелов, старши спасител: Препоръчваме на плажуващите да не влизат рязко в морето

/КРОСС/ По Черноморието продължава поетапното разкриване на спасителните постове и медицинските пунктове. По закон плажовете трябва да са напълно оборудвани от 1 юли, тъй като тогава започва активният сезон, а и все още няма много летовници.

Първото, което правят спасителите всяка сутрин, е да проверят температурата на водата и дали в морето не са се появили опасни течения и дънни ями.

„Ето, термометърът показва 21 градуса близо до брега, което означава, че е относително ниска температурата. А на дълбоко е още по-студена водата", обясни Илиян Манивелов, старши спасител на централния плаж.

„Опасността при по-ниска температура е, че може да причини спазми, дори шок. Затова препоръчваме на плажуващите да не влизат рязко в морето", допълни той.

Илиян е второ поколение спасител. Баща му също дълги години се грижеше за безопасността на плажа. Той съветва летовниците да спазват сигнализацията и да слушат спасителите.

„Просто трябва да намерим най-лесния начин за комуникация, без да се стига до агресия, защото съответно и другите на плажа гледат".

Николай Иванов също е дългогодишен спасител. Занимава се и с подбор на спасители.

„Новото работно време е доста добро предложение на министерството. 9 часа, специално за младите спасители е добре да идват по-късно на работа. За плажуващите също мисля, че работното време от 9:00 е нормално, тъй като през юни и септември е доста хладно и от 8:00 до към 9:30, както виждате и в момента, няма много хора на плажа", коментира Иванов.

„Все по-трудно става всяка година. Средната възраст на спасителите в България, за жалост, минава над 50 години. Засега на нашия плаж все още се справяме добре, предимно млади момчета работят на градския плаж. За колегите, които не са в големите градове, е доста трудно да намерят млади спасители и голяма част от персонала е 50-60 плюс", добави той.

Сред правилата на плажа са деца под 10 години да не бъдат пускани сами в морето, да не се влиза във водата след обилно хранене, както и след консумация на алкохол.

„Винаги трябва да се следи метеорологичната обстановка - дънни ями винаги се образуват след силно течение, силен северен вятър и мъртво вълнение. Така че може би това е първото правило, което хората трябва да гледат предния ден - какво е било времето. Когато има мъртво вълнение, североизточен вятър, държи няколко дни, след него винаги се образува тези дънни ями. Ние на Бургас - Централен винаги ограничаваме с въжета с флагове със сигнализация, когато има дънни ями, за да знаят хората и да се пазят", допълни Николай Иванов.

Старите спасители казват още, че в морето е като на пътя, затова има и сигнализация, и спасители.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.