-
20 Юли 2025 | 19:00:29
USD / BGN 1.6788
GBP / BGN 2.2595
CHF / BGN 2.0976
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Разкриват още 453 места в кризисните центрове за пострадали от насилие

15 Септември 2023 | 07:47

/КРОСС/ Кабинетът разкрива 453 допълнителни места в кризисни центрове за пострадали от насилие. Това стана ясно вчера на среща при премиера Николай Денков. На нея беше отчетено свършеното по мерките за борба с агресията и насилието, които бяха очертани преди месец.
В срещата се включиха вицепремиерът Мария Габриел, която е председател на Националния съвет за превенция и защита от домашното насилие, министрите Иванка Шалапатова и Калин Стоянов, заместник-министрите Емилия Лазарова и Георги Николов.
Държавата ще подкрепи финансово дейностите на още 4 кризисни центъра. От следващия месец пари от бюджета ще получават кризисни центрове в Ямбол и в жилищен комплект „Меден Рудник" в Бургас. Техният капацитет е съответно 12 и 15 места.
До края на тази година ще бъде разкрит нов кризисен център в Самуил, в който подкрепа могат да потърсят 15 жертви на насилие. С държавно финансиране ще бъде увеличен капацитетът на кризисния център в Перник - от 16 на 40 места.
„Към момента кризисните центрове могат да приемат 321 пострадали. Целта е общият капацитет да бъде увеличен на 774 места - за 479 деца и 295 пълнолетни", посочи министър Шалапатова. Денков подчерта ролята на общините в този процес, които трябва да планират разкриването им в бюджетите си.
„Трябва да вземем предвид европейския опит по отношение на борбата с домашното насилие, включително анализите и докладите на ЕК. Не трябва да подминаваме и ролята на психическото насилие вследствие на пандемията. То придобива форми, които все още не са изследвани", подчерта вицепремиерът Мария Габриел.
Първоначалната и адекватна реакция при случаите на насилие е най-важна, подчерта министър Стоянов. От МВР вече изготвят нови методически указания за действията на полицейските органи по Закона за защита от домашното насилие, с подробно разписани механизми за действие на всеки един етап от получаването на сигнала.
Вече е започнало обучението на 40 педагогически специалисти от регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, които ще оказват методическа подкрепа за превенция на насилието и тормоза в училище. Подготвят се също 20 психолози от Националната мобилна група за психологическа подкрепа към Министерството на образованието и науката. Те ще работят в сферата на киберсигурността и срещу насилието в интернет. Министерството на правосъдието работи по разширяване на възможностите за безплатна правна консултация за жертвите на насилие.