• 06 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 11°C

Богомил Николов:Трябва да сме внимателни, когато търсим по-евтините заместители

Богомил Николов:Трябва да сме внимателни, когато търсим по-евтините заместители

/КРОСС/ Животът в условията на висока инфлация се отразява не само на портфейла, но и върху размерите на опаковките, с които си тръгваме от супермаркета.

Учени от САЩ от години наблюдават т.нар. „шринкфлация" сред най-големите производители на хранителни продукти в света.

„Още преди няколко месеца предупредихме за явлението „шринкфлация", при което започва процес на намаляване на грамажите. Засега не смятаме, че е много масово, по-скоро единични продукти, но рискът остава". Това каза Богомил Николов - председател на асоциация „Активни потребители" в предаването „Тази събота" по бТВ.

По думите му е изкушение за търговците да прибягват до този метод, защото намалявайки грамажа, но запазвайки цената, всъщност те подвеждат потребителите, че си купуват същото нещо на същата цена. Всъщност обаче получаваме по-малко. „В това се изразява коварството на един такъв подход. За радост не е толкова лесно това да се случи", каза Николов.

Той даде пример с бурканите и шишетата. За да се намали грамажът с 50 г, например, трябва да се поръчат изцяло нови буркани. Оттам нататък се променя начинът на пакетиране, превозване и т.н.

„При други продукти - варива, спагети, вафли - една такава промяна е много по-лесна", уточни Богомил Николов.

Той посъветва потребителите да гледат по-внимателно, когато пазаруват.

„Новата заплаха, която чука на вратата, е купуването на повече заместители или ментета, както го знаем на популярен език. Благодатната почва за това е интернет търговията. Хората търсят по-евтини стоки, а интернет предлага всевъзможни заместители", обясни още председателят на „Активни потребители".

Лекарствата, козметиката, стоките за деца и електроуредите са сред стоките, които трябва да се купуват с повишено внимание, предупреди Николов. „Трябва да сме внимателни, когато търсим по-евтините заместители, защото това наистина може да ни струва скъпо и по-скоро да пострадаме. Най-опасните са лекарствата, защото ако едно лекарство не е оригинално, може да ви убие. След това са фалшивият алкохол, козметиката, стоките за деца и електроуредите. Изкушението на много ниската цена може да отведе потребителите много лесно до ментето", посочи той.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.