• 19 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8315
  •  GBP / BGN 2.2841
  •  CHF / BGN 2.0155
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 6°C

Коронавирусът спира втората Арабска пролет

Коронавирусът спира втората Арабска пролет

/КРОСС/ Властта на политическите елити в Близкия изток и Северна Африка бе застрашена, но протестите трябваше да бъдат отменени.

Ще направи ли кризата от коронавируса за втората Арабска пролет това, което силите на контрареволюцията направиха с първата? За първи път от октомври централните площади в страните от Близкия изток и Северна Африка са тихи и празни, пише Боби Гош в свой анализ за Bloomberg.

В Ирак преди седмица бяха отменени мащабните антиправителствени протести, които се провеждаха в продължение на 6 месеца. Организаторите на демонстрациите трябваше да се съобразят с необратими последствия от пандемията. А преди това известното алжирско движение Hirak прекрати стачките, които започнаха преди година. В Ливан коронавирусът доведе до прекратяването на антикорупционните демонстрации, чиито участници бяха подложени на сплашвания от страна на военизираната организация „Хизбула“.

Втората арабска пролет набираше голяма сила, преди да удари пандемията. В Алжир и Судан протестите доведоха до свалянето от власт на дългогодишните диктатори Абделазиз Бутефлика и Омар Ал-Башир. В Ирак протестиращите принудиха министър-председателят Адел Абдул-Махди да подаде оставка. Също така ливанският премиер Саад Харири се оттегли от поста си след натиск от гражданите, а неговият наследник Хасан Диаб изглеждаше нестабилен в първите си дни на управление.

Всичко това бе постигнато със сравнително малко кръвопролития в сравнение с предходни събития от такъв характер в региона. Нападенията срещу протестиращите в Ирак доведоха до над 700 смъртни случая, а в Судан бяха убити над 100 души след акция на силите за сигурност на правителството за потушаване на протест. Но за разлика от Йемен, Сирия и Либия, в нито една от тези страни, които преживяха политически трусове през 2019 г., не се стигна до гражданска война.

И все пак в Багдад, Хартум, Алжир и Бейрут работата на обществото изглежда недовършена. Политическите системи в четирите страни остават до голяма степен непокътнати. Властта остава в ръцете на политиците, които се надяваха протестите да приключат. 

За протестиращите голямото предизвикателство в днешното време на социално дистанциране е да останат свързани и мотивирани, както и да продължат да оказват натиск на управляващите. Следващите седмици ще са тест за техните способности да се адаптират към извънредната и необичайна ситуация.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.