• 19 Юли 2025 | 12:30:22
  •  USD / BGN 1.6788
  •  GBP / BGN 2.2595
  •  CHF / BGN 2.0976
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Заместник-министър Янчев: МЗХ ще продължи да подкрепя производителите на традиционни български продукти

Заместник-министър Янчев: МЗХ ще продължи да подкрепя производителите на традиционни български продукти

/КРОСС/  „Министерството на земеделието и храните ще продължи да подкрепя производителите на традиционни български продукти" - заяви заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев при откриването на първия Фестивал на българското сирене и млечните продукти „От пиле мляко", който се провежда на 3 и 4 май във Враца.

В рамките на първото издание на фестивала участват над 50 производители от цялата страна, които представят традиционни рецепти и специални млечни деликатеси. Те показват иновативни подходи за съхраняване на вкуса и качеството на българските продукти и спомагат за тяхната разпознаваемост на пазара.

Заместник-министър Янчев изрази увереност, че фестивалът ще се утвърди като ежегодно събитие с широка популярност и ще привлича многобройни посетители.

Според данни на МЗХ, през последните 2-3 години се наблюдава стабилен ръст на преработените количества мляко, както и на произведените млечни продукти. Производството на българско бяло саламурено сирене от краве мляко нараства с между 2% и 7% годишно, а на кашкавал - с между 9% и 19%. Ръстът при пресните сирена достига 16%-17%.

Положителните тенденции са резултат от промени в нормативната уредба, както и от активната подкрепа на МЗХ чрез информационни кампании и организиране на фермерски пазари.

По време на откриването бе припомнено, че вече над година и половина „Българско кисело мляко" и „Българско бяло саламурено сирене" са вписани в Европейския регистър на защитените наименования за произход.

Програмата на фестивала включва представяне на млечни продукти от краве, овче, козе, биволско, както и по-редки - от магарешко и кобилешко мляко. Посетителите могат да дегустират не само сирена и кисело мляко, но и вина, мед и традиционни сладка.

Ученици от Професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство демонстрираха приготвянето на традиционни врачански ястия, сред които прочутата врачанска лютика.

В откриването на фестивала участваха още изпълнителният директор на ДФ „Земеделие" Ива Иванова, кметът на Община Враца Калин Каменов и народният представител Красен Кръстев.

Събитието се организира от Сдружение „Български традиционни млечни продукти" в партньорство с Община Враца и с финансовата подкрепа на Министерството на земеделието и храните.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Елате на 16 май в зала 1 на НДК от 18,30 часа, за да се преброим и да обсъдим как да продължим борбата за запазване на лева и противопоставяне на диктаторските попълновения и възхода на либералния фашистки авторитаризъм, който ни налагат отвън. Часовникът на историята тиктака и много скоро може вече да е късно за каквото и да било. Властта, която шепа клептократи представляват, се самозабрави!

05.05.2025 11:08:43


БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.