• 28 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8255
  •  GBP / BGN 2.2837
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 20°C

Предпремиера на филма за патриарха на счетоводството в България се състоя в УНСС

Предпремиера на филма за патриарха на счетоводството в България се състоя в УНСС

/КРОСС/ Най-старата катедра по счетоводство в България, катедра „Счетоводство и анализ" при УНСС, организира предпремиера на филма за патриарха на счетоводството в България и втори ректор на УНСС проф. Димитър Добрев. Филмът е посветен на възникването и развитието на счетоводството като наука и приложна дейност, той е продукция на БНТ, съфинансирана от УНСС и Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС). Документалният филм „Професор Димитър Добрев - патриархът на счетоводството в България" беше представен предпремиерно екслузивно за студенти от УНСС и ученици от Националната търговско-банкова гимназия (НТБГ) и Националната финансово-стопанска гимназия (НФСГ), неговата официална премиера по Националната телевизия се очаква през април.

Проф. д-р Даниела Фесчиян, ръководител на катедра „Счетоводство и анализ" при УНСС и председател на Асоциацията на икономическите училища в България, откри събитието и приветства най-голямата аудитория, събирана в аула „Максима", повече от 700 представители на елита на академичната и счетоводната колегия в страната, съмишленици, приятели и последователи, сред които проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, г-н Бойко Костов, председател на ИДЕС, идеолог на книгата и филма за проф. Димитър Добрев, проф. д.н. Пенчо Пенчев, рецензент на книгата „Институтът на заклетите експерт-счетоводители в България и неговите председатели (1931 - 1948)", станала основата за заснемането на филма, г-н Илиян Чабуклийски председател на Студентски съвет при УНСС, г-н Бойко Атанасов, председател на Комисията за финансов надзор, проф. Огнян Симеонов, председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО) и г-н Генко Николов, главен секретар на КПНРО и създателите на филма от БНТ. Присъстваха зам.-ректори, декани, ръководители на катедри на УНСС, Икономическия университет - Варна, Стопанска академия „Д. Ценов" - Свищов, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски", членове на управителни, контролни и академични съвети на ИДЕС и УНСС, студенти, управляващите съдружници на „Ърнст и Янг", „Делойт България" и KPMG.
Като кулминация на събитието, Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, председателят на ИДЕС г-н Бойко Костов и проф. Снежана Башева, ръководител на катедра „Счетоводство и анализ" в предходните два мандата 2016 - 2023 г., бяха удостоени с „Почетен плакет проф. д-р Димитър Добрев" от проф. д-р Даниела Фесчиян. Това най-голямо отличие на катедрата те получиха за съхраняване и разпространяване на историята за счетоводната наука, образование и практика и цялостен принос в утвърждаване на авторитета на катедра „Счетоводство и анализ".
„Това е нашият Нобел! Носители на този плакет в 104-годишната история на катедрата до днес са четирима титани-счетоведи - професорите Коста Пергелов, Иван Душанов, Стоян Стоянов и Михаил Динев", каза проф. Даниела Фесчиян, която връчи плакетите и отбеляза, че проф. Димитров е първият професор, който не е счетовед и първият ректор, който получава това най-високо отличие на катедрата. В обръщението си към председателя на ИДЕС г-н Бойко Костов проф. Фесчиян подчерта, че той е първият счетовед, който не е професор, но е носител на това високо звание, а проф. Башева е първата жена, удостоена с това голямо отличие.

От своя страна проф. д-р Димитър Димитров, ректорът на УНСС, удостои председателя на ИДЕС г-н Бойко Костов с кристална статуетка на проф. Стефан Бобчев, основател и първи ректор на УНСС, за принос в развитието на сътрудничеството между УНСС и Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) и издигане авторитета на счетоводното знание. Проф. Димитров също получи признание за изключително ползотворното сътрудничество между двете институции със специалната статуетка на ИДЕС, връчена му лично от г-н Бойко Костов.

Преди излъчването на филма проф. Фесчиян подчерта заслугите на проф. Добрев за систематизиране на счетоводната теория и утвърждаването на счетоводната идеология. Катедра „Счетоводство и анализ" е основана от проф. Добрев през 1920 г., като той е неин първи ръководител в периода 1920-1946 г. и вторият ректор на УНСС в периода 1940 - 1948 г. Той е и първият българин, защитил докторска дисертация по счетоводство в Германия през 1911 г.

„Нашият университет пази жива паметта на хората, които са били преди нас. Щастлив съм, че залата е толкова пълна, защото 2024 е и годината, когато отбелязваме 100 години от обявяването на проф. Добрев за професор на Свободния университет за политически и стопански науки, чийто наследник е УНСС", каза проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, а г-н Бойко Костов, председател на ИДЕС, подчерта, че реализацията на този филм показва нагледно как една голяма фигура, свързана и с двете институции - УНСС и ИДЕС, може да обединява. „Тази история, освен че вълнува и вдъхновява, носи в себе си важно послание за обединение и сътрудничество. Убеден съм, че съхраняването на паметта не е самоцел, а възпитание. Младите хора ще почерпят вдъхновение за своето бъдещо развитие от примера на проф. Добрев", коментира Бойко Костов, председател на ИДЕС и идеолог на филма за проф. Димитър Добрев, както и на книгата „Институтът на заклетите експерт-счетоводители и неговите председатели (1931-1948)".

Проф. д.н. Пенчо Пенчев сподели с аудиторията за своята работа по книгата и по филма за проф. Добрев, а изпълнителният продуцент на филма г-н Николай Марков посочи, че филмът показва проф. Добрев като една изключително влиятелна фигура в българските академични среди, разкривайки неговата трудолюбивост, преданост, значимост в развитието на икономиката в страната. Той отправи благодарности към режисьора Данаил Ахмаков и сценариста Кирил Орлов.

По време на тържеството бяха наградени средношколците, спечелили конкурса за най-добро есе на тема „Отпечатъкът на проф. Добрев в историята на счетоводството". Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ), чийто председател е проф. д-р Даниела Фесчиян, организира този конкурс сред средношколците в Националната търговско-банкова гимназия (НТБГ) и Националната финансово-стопанска гимназия (НФСГ) - двете училища, приемници на Търговската гимназия, в която професор Добрев е преподавал. Проф. Фесчиян  удостои с почетни грамоти класиралите се на първо място Биляна Георгиева, ученичка от 11 а клас на НТБГ, и Мари Михайлова, ученичка от 11 д клас на НФСГ. Лауреатите получиха и награди от ректора на УНСС и еднократна стипендия по 250 лева от ИДЕС.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.