-
23 Юли 2025 | 11:03:20
USD / BGN 1.6718
GBP / BGN 2.2546
CHF / BGN 2.0972
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
5 юли: Международен ден на работохолиците

05 Юли 2025 | 08:15

/КРОСС/ На 5 юли своя празник празнуват хората, които са изцяло погълнати от работа и са готови да жертват много в името на професията си. Денят на работохолиците е. Той проследява своята история назад в САЩ и днес е известен в много страни.
Това може да се счита за техен „професионален" празник от хора, които поставят работата и кариерата над семейството, приятелите, близките, които предпочитат да „живеят на работа", понякога забравяйки за най-простите човешки радости.
Работохолизмът се разбира като желание на човек да работи прекомерно, надхвърляйки обхвата на естественото трудолюбие. Този термин се използва (по аналогия с алкохолизма, само от думата - работа) за хора, които имат болезнена психологическа „работна зависимост", които възприемат работата като единственото средство за себереализация. Следователно хората, които проявяват това качество, се наричат работохолици. А да си работохолик вече е диагноза. Самият термин работохолик се използва след публикуването на книгата на американския психолог Уейн Едуард Оутс „Изповедите на един работохолик" през 1971 г.
Има погрешно схващане, че работохолик - ефективен, безпроблемен, отговорен служител - е божи дар за шефа. Но е важно да запомните, че работохолизмът е форма на зависимост, а преумората, безсънните нощи и отказът от почивка и почивните дни водят до неврози, невнимание, разстройства на нервната система и заболявания. И работата престава да носи полза и удовлетворение.
Въпреки това, в името на справедливостта, си струва да се каже, че работохолизмът може да бъде креативен. Учен, композитор, художник, писател, хирург, създател на собствен бизнес и т.н., като правило, са напълно отдадени на работата си. Без такава отдаденост е трудно да се създаде нещо наистина велико. За такива хора казват, че са намерили своето призвание. Но за такива хора тяхната професия не е изтощителна работа и тежък труд, а творчество и „любимо дете" (колкото и трудна да е работата).
Все пак е важно да запомните, че балансът между работа и почивка е от съществено значение за физическото и психическото здраве на човека. Затова Денят на работохолиците е създаден, за да повиши обществената осведоменост за негативните последици от работохолизма и да насърчи самите работохолици да променят начина си на живот. Мотивът на деня бяха думите - Човек работи, за да живее, а не обратното .
Ако има такъв човек във вашето обкръжение, поемете инициативата в свои ръце - дайте му почивен ден с пътуване до природата и пикник, посещение на кино или изложба, парти с приятели или просто приятно забавление. Ако самият вие сте работохолик, намерете сили в себе си и си вземете ваканция във всякакъв формат, несвързана с вашата професия, за да преоцените живота си и да видите много нови интересни моменти и хора в него.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
23 Юли 2025 | 10:16
Спряха ражданията в болницата в Карлово. Защо педиатрите отказват да консултират родилките и къде ще бъдат пренасочвани те?23 Юли 2025 | 09:46
Телефонни измамници искат пари от името на БНБ и ГДБОП. По какви сигнали за финансови злоупотреби работят от МВР и по каква схема действат престъпницитеПОЛИТИКА