-
30 Май 2023 |
USD / BGN 1.8253
GBP / BGN 2.2531
CHF / BGN 2.0199
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 16°C
Русия експулсира 14 български дипломати

05 Август 2022 | 13:39

/КРОСС/ В отговор на българските действия, Москва експулсира 14 български дипломати, съобщи руското външно министерство, цитирано от ТАСС.
"Убедени сме, че неприятелските действия по отношение на Русия нямат нищо общо с националните интереси на България и нейния народ", заявиха от руското МВнР.
Българският посланик Атанас Кръстин е бил поканен във външното министерство, където му е била връчена нота от руското дипломатическо представителство за обявяване на 14 служители на дипломатическите мисии и консулските служби на България в Русия за персони нон грата, гласи официалната информация.
Русия смята, че експулсирането на руски дипломати от България нанася значителни щети на отношенията между страните и показва по-нататъшна "деградация на Запада".
„Смятаме, че подобни действия не само нанасят значителни щети на традиционните връзки между нашите страни, нарушават правата на сънародниците, загубили достъп до консулски услуги, но и свидетелстват за по-нататъшната деградация на колективния Запад, който е готов да пожертва интересите на партньорите, за да навреди на Русия", се казва в изявлението на дипломатическата мисия.
На 28 юни тогавашният премиер в оставка Кирил Петков съобщи, че взето решение за експулсиране на 70 руски дипломати и служители в посолството. На 3 юли те бяха извозени с три автобуса до "Летище София". От там руснаците отлетяха за родината си с два самолета на Руската Федерация с хуманитарен статут.
Изтъкнатите причини варираха от обвинения в шпионаж до необходимостта от реципрочност на броя на руските служители в София и българските в Русия.
Още тогава Москва предупреди, че ще предприеме ответни мерки.