-
16 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6641
GBP / BGN 2.2279
CHF / BGN 2.0907- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
САЩ: Не подкрепяме използването на американско оръжие от Украйна в Русия
29 Май 2024 | 12:24
/КРОСС/ Съединените щати не насърчават използването от Украйна на американски оръжия, за нанасяне на удари в Русия. Това изявление от Белия дом дойде часове след като Владимир Путин предупреди Запада, че използване на западни оръжия за нанасяне на удари дълбоко в Русия може да доведе до глобален конфликт.
Позицията на Вашингтон е в разрез със сигналите от Париж и Берлин. Лидерите на Франция и Германия заявиха, че на Украйна трябва да бъде разрешено да нанася удари по военни обекти в Русия, от които се изстрелват ракети по украинска територията.
„Наясно сме с интереса, който президентът Зеленски изрази в това отношение. На този етап няма промяна в нашата политика. Ние не насърчаваме и не даваме възможност за използване на оръжия, доставени от Съединените щати, за нанасяне на удари на територията на Русия", заяви говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби.