-
22 Апр 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Баби учат младите туристи да си готвят
28 Май 2015 | 08:44
/КРОСС/Бабите от Годлево са решени да популяризират родния си край благодарение на местните гозби, които приготвят. Селото се намира на 7 километра от Разлог високо в планината. Всеки, решил да се отбие там, може освен да опита от традиционните за селото ястия, да се научи от първа ръка как се приготвят.
Едно от вкусните традиционните ястия е шупла. Забърквате брашно със студена вода докато стане като за кекс. Загрявате мазнина, слагате малко сиренце или урда, слагате тестото докато се захване за тепсията и после - във фурната, разказа рецептата една от бабите.
В селото живеят чужденци, които вече говорят местния диалект.
Шуплата е любима и на 18-годишно момиче от Бристол. В Годлево тя любимката на бабите. Харесва още и овчарска салата, признава момичето пред БНТ.
Кметът на селото планира да направи специален празник на шуплата.