- 06 Окт 2024 |
- USD / BGN 1.7734
- GBP / BGN 2.3357
- CHF / BGN 2.0820
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 13°C
Най-опасните признаци на прегряване
13 Юли 2020 | 17:07
/КРОСС/ Оток на крайниците, учестено дишане, спазми и кожни обриви може да се окажат тревожни признаци за прегряване на тялото. Има ли и други симптоми на топлинния удар и кои от тях са най-опасни?
Прегряването на тялото означава, че има проблем в адаптивните му способности за охлаждане. Това разстройство се нарича още и "термична болест". Прегряването може да възникне както директно под слънцето (на плажа, на улицата), така и в задушно, затворено пространство - кола, апартамент.
Един от признаците на прегряването е кожният обрив под формата на малки червени пъпки - това е следствие от запушване на потните канали и натрупването на пот в кожата. В този случай трябва да потърсите по най-бърз начин по-прохладно и сенчесто място.
Друг признак на термично заболяване е подуване на крайниците, без повишаване на телесната температура. За да се справите с нарушението, специалистите съветват да поставите краката си по-високо и да използвате компресионни чорапи.
Сред най-опасните сигнали за прегряване на тялото специалистите определят топлинните крампи. Когато се появят, човек е необходимо да пие подсолена вода или айран със сол, да си направи масаж и разтягане на мускулите. Но може да се наложи да потърсите и "Бърза помощ".
Обикновено крампите засягат мускулите на бедрата или прасеца. Телесната температура често е нормална. Ако се усещат конвулсии в ръцете, наблюдава се учестено дишане, появяват се неприятни гнойни пъпки, необходимо е да се обадите на лекар.
Понякога топлинният удар се отразява негативно и на централната нервна система: може да възникне двигателна възбуда, халюцинации. В този случай пострадалият също се нуждае от хоспитализация.