• 06 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 9°C

Държавата улесни следенето на карантинираните

Държавата улесни следенето на карантинираните

/КРОСС/ Институциите вече ще имат достъп до новата централизирана онлайн система, която съдържа информация за всички карантинирани и заболели от COVID-19. До всеки гражданин в регистъра ще стои телефон за връзка, място на карантина или домашна изолация, начална и крайна дата на карантиниране, трите имена, пол, въззраст и ЕГН. Ако досега регистрите с такива данни бяха разпръснати между различни ведомства и дирекции, сега софтуерът ще използва от МВР, НОИ, регионалните здравни инспекци, личните лекари и общините. Това става ясно от заповед на здравния министър Кирил Ананиев от днес.

Всички РЗИ са задължени да въвеждат ежедневно в централизирана система данни за всеки диагностициран и карантиниран, а болниците ще съобщават медицинска информация за хората, които лекуват. Софтуерът също така ще изпраща на общопрактикуващите лекари автоматично генериран имейл с данни за диганостицираните и карантинираните лица от пациентстаката им листа.

Освен с този регистър, Националният оперативен щаб и Министерството на здравеопазването ще работят и със софтуер за прогнози и анализи на заболеваемостта от коронавирус и епидимичната обстановка в страната. Те ще могат да използват и географски карти за визуализация на броя на карантинираните, заболелите, починалите и оздравелите.

Гражданите ще имат достъп до информационен уеб портал с актуална информация за коронавируса и до мобилни приложение. Преди дни Ивайло Филипов от държавната фирма "Информационно обслужване", която е координирала целия процес, заяви пред журналисти, че цялата централизирана системата е изградена само за 10 дни. Премиерът Бойко Борисов от своя страна коментира, че "всичко това ще облекчи тефтерите, писаниците".

ПРИЛОЖЕНИЕТО "Virusafe"

С мобилната апликация Virusafe всеки гражданин ще може да сподели здравния си статус с Националния оперативен щаб, здравните власти и своя личен лекар. Целта е институциите действат превантивно, като знаят какво е състоянието на всеки един потребител. В приложението са интегрирани и геоданни, с които ще се прави анализ къде и как могат да бъдат обслужени пациентите. Въпреки че се очакваше приложението да бъде достъпно за изтегляне в понеделник, то все още не достъпно в Google Play и AppStore.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Още една стъпка към робството, което ни чака в най-близко бъдеще!

07.04.2020 09:13:35

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.