• 05 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 7°C

КТ „Подкрепа“: Мерките на работодателите за осигуряване на безопасност и здраве при работа не дават резултат

КТ „Подкрепа“: Мерките на работодателите за осигуряване на безопасност и здраве при работа не дават резултат

/КРОСС/ Световният ден за безопасност и здраве при работа се отбелязва всяка година на 28 април от международното синдикално движение. На този ден се почита паметта на жертвите на трудови злополуки и професионални заболявания и отново се напомня на световната общественост, че те могат да бъдат предотвратени. Тази година денят ще премине под мотото: „ Осигуряване на безопасност и здраве при работа в променящ се климат".

Международната организация на труда ще представи  доклад, който разкрива тревожни нови данни за въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето на работниците. Изменението на климата се засилва, а работниците по целия свят се оказват изложени на повишен риск от излагане на опасности като:  прекомерна топлина,  ултравиолетова радиация, екстремни метеорологични явления, замърсяване на въздуха, векторни болести и агрохимикали. 

По данни на МОТ всяка година 2.2 милиона работници по света умират поради трудови злополуки и професионални болести. Ежегодно 270 милиона работещи получават сериозни увреждания, а броят на случаите на професионални заболявания е около 160 милиона. По изчисления на МОТ загубите от тези трудови злополуки и заболявания възлизат на 4% от брутния вътрешен продукт в световен мащаб. Според организацията опасните и нездравословни условия на труд водят и до загуба на средства и човешки ресурси, и намаляват производителността и качеството на продукцията.

От статистиката на НОИ относно трудовите злополуки в България се забелязва увеличение на смъртните трудови злополуки спрямо 2022 г. от 84 на 87 (тук не са вклчени 40-50 смъртни злополуки, станали с неосигурени лица, предимно в строителство и селско стопанство, поради което не могат да бъдат включени в статистиката), като в някои отрасли като строителство, производство на метали, търговия на едро и дребно се запазва високият процент. Честотата на смъртните злополуки- една на всеки 31.13 трудови, спрямо една на всеки 30 трудови за 2022 г., бележи тенденция по-скоро на застой, отколкото на намаляване. Това означава, че всеки работен ден (248 за 2023 г.) 11 души претърпяват злополука на работното място, а на всеки 3 работни дни, един работник в България умира.

Анализът на КТ «Подкрепа» относно данните показва, че независимо от насочването на вниманието (и на финансовия ресурс) от страна на работодателите към мерките за осигуряване на БЗР, в т. ч психо-социалните рискове на работното място, мускулно-скелетните смущения, сърдечно- съдовите заболявания и др., те не дават положителен резултат, нито тенденция поне към намаляване.

Оперативните данни на НОИ за първо тримесечие на 2024 г., не дават повод за успокоение, напротив. Нараняванията, свързани с изпълняването на служебните задължения достигнат до 756, при 639 година по-рано, което е нарастване с 11,8 %, показва сравнителният анализ.

От данните става ясно, че това увеличение се дължи най-вече на по-големия трудов травматизъм при мъжете. Регистрираните през първото тримесечие на 2024 г. злополуки - са били 503 при 374 за същия период година по рано.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.