• 23 Юли 2025 |
  •  USD / BGN 1.6718
  •  GBP / BGN 2.2546
  •  CHF / BGN 2.0972
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Време ли е за трансформация на общинските болници?

Време ли е за трансформация на общинските болници?

/КРОСС/ Нов анализ на ИПИ „Реформирай болничната карта в кратки стъпки: Случаят с общинските многопрофилни болници"

Изследването анализира състоянието на общинските многопрофилни болници (МБАЛ) в България, поставяйки ги в контекста на общата болнична мрежа. България е сред водещите страни в ЕС по брой болници и легла на глава от населението, но това не се отразява в качеството на услугите. Много от болниците са малки, с ниска натовареност и високи средни разходи на пациент, което води до неефективност. Досега не виждаме мерки за оптимизация - бездействието удобно се оправдава с обществен или политически натиск въпреки че все повече пациенти избират да  не ползват тези болници.

Фокусът на изследването са 72 общински МБАЛ, които обслужват средно по около 4 хил. пациенти годишно, но има болници с под 1000 пациенти на година. В някои от тях за цяла година не са извършвани основни дейности като раждания или лечение на инсулти, а ортопедичните операции са рядкост. Около 20-25% от тези болници са на ръба на финансовата устойчивост. Проблеми има и с персонала - в някои болници броят на лекарите надвишава този на сестрите, което е ключова предпоставка за ниско качество на услугите.

Какви са възможностите за решаване на проблема с големия брой болници, разпръснати на територията на България?

  1. Трансформация на общинските многопрофилни болници от МБАЛ в лечебни заведения, предлагащи дългосрочни здравни грижи. 

  2. Трансформация в заведения, предлагащи социални услуги за възрастни хора.

  3. Консолидация - или обединение с близки МБАЛ от други общини, с областни болници или други лечебни заведения за активно лечение. 

  4. Приватизация или закриване на болници. За част от общинските МБАЛ този вариант е без алтернатива. Той предполага наличие на добре функционираща спешна помощ в региона и сравнително добре развита система на извънболнична помощ, така че да е гарантиран широк и адекватен достъп до необходими медицински услуги за населението. 

Пълния текст на анализа е наличен тук.

 

Подкрепата за Институт за пазарна икономика (ИПИ) за този материал е осигурена от Фондация „Америка за България". Изявленията и мненията,  изразени тук, принадлежат единствено на ИПИ и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България" или нейните партньори.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

А защо позволявате на агенти на чуждо влияние да изразяват становище? Понеже щатите са си решили пробемите в здравеопазването, та на нас ще дават акъл. проблемът си е наш, устойчив и ние трябва да му търсим решение, преди всичко вкарвайки в час политическата пасмина.

04.07.2025 06:54:21


БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.